Răspuns :
4 cesti 1 farfurie ................ 71 lei daca inmultim cu 3
12 cesti 3 farfurii .................. 213 lei
si 3 cesti 3 farfurii .................. 78 lei
daca se scad 12 cesti 3 farfurii - 3 cesti 3 farfurii ..... 213 lei - 78 lei
= 9 cesti ................... 135 lei
atunci 1 ceasca = 135 lei : 9 = 15 lei
daca 4 cesti 1 farfurie ....................... 71 lei
4 x15 lei=60 lei si 1 farfurie .................. 71 lei
1 farfurie = 71 lei - 60 lei
1 farfurie = 11 lei
12 cesti 3 farfurii .................. 213 lei
si 3 cesti 3 farfurii .................. 78 lei
daca se scad 12 cesti 3 farfurii - 3 cesti 3 farfurii ..... 213 lei - 78 lei
= 9 cesti ................... 135 lei
atunci 1 ceasca = 135 lei : 9 = 15 lei
daca 4 cesti 1 farfurie ....................... 71 lei
4 x15 lei=60 lei si 1 farfurie .................. 71 lei
1 farfurie = 71 lei - 60 lei
1 farfurie = 11 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!