👤

stiind ca 4 esarfe costa 80 de lei calculati cat costa 7 esarfe de acelasi fel

Răspuns :

80 lei :4 =20 lei o esarfa
20*7=140 lei 7 esarfe
sper ca se intelege problema CORONITA ? te rog
Daca 4 esarfe=80 , atunci aflam cat costa o esarfa ( reducerea la unitate)
1 esarfa=80:4
1 esafrfa=20 lei

Daca 1 esarfa=20 , atunci aflam cat costa 7 esarfe 
7 esarfe=1 esarfa x 7
7 esarfe = 20 x 7
7 esarfe = 140 lei
                                                Raspuns total : 140 lei