Răspuns :
80 lei :4 =20 lei o esarfa
20*7=140 lei 7 esarfe
sper ca se intelege problema CORONITA ? te rog
20*7=140 lei 7 esarfe
sper ca se intelege problema CORONITA ? te rog
Daca 4 esarfe=80 , atunci aflam cat costa o esarfa ( reducerea la unitate)
1 esarfa=80:4
1 esafrfa=20 lei
Daca 1 esarfa=20 , atunci aflam cat costa 7 esarfe
7 esarfe=1 esarfa x 7
7 esarfe = 20 x 7
7 esarfe = 140 lei
Raspuns total : 140 lei
1 esarfa=80:4
1 esafrfa=20 lei
Daca 1 esarfa=20 , atunci aflam cat costa 7 esarfe
7 esarfe=1 esarfa x 7
7 esarfe = 20 x 7
7 esarfe = 140 lei
Raspuns total : 140 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!