Răspuns :
1)
a+b=1275
a-419=b-56 |+56
a-419=b
Inlocuim b cu a-419=>
a+a-419=1275 |+419
2a=1694=>a=847,b=428
a+b=1275
a-475=b-56
a=b-56+475
a=b+419
b+419+b=1275
2b=1275-419=>b= 856/2=428
a=1275-428=847Verificam 847-475=428-56 =>372=372
2. a+b+c=12356
a=b+1821 => b=a-1821
a=c+586 => c= a-586
a+a-1821+a-586=12356
3a= 12356+2407=>a= 14763/3=4921
b=4921-1821=3100
c=4921-586=4335
4921+3100+4335=12356
a-475=b-56
a=b-56+475
a=b+419
b+419+b=1275
2b=1275-419=>b= 856/2=428
a=1275-428=847Verificam 847-475=428-56 =>372=372
2. a+b+c=12356
a=b+1821 => b=a-1821
a=c+586 => c= a-586
a+a-1821+a-586=12356
3a= 12356+2407=>a= 14763/3=4921
b=4921-1821=3100
c=4921-586=4335
4921+3100+4335=12356
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!