👤

COROANA!!!! Stiind ca 4 esarfe costa 80 lei , calculati cat costa 7 esarfe de acelasi fel .
REPEDEE!!!


Răspuns :

4 esarfe......80 lei
7 esarfe.......x lei
x=7*80:4=140
Calculam cit costa o esarfa:
1. 80 lei:4=20 lei
Calculam cit costa 7 esarfe:
2. 20 lei*7=140 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari