Răspuns :
O sa fac o rezolvare care nu stiu daca va fi indentaliata deoarece nu stiu ce inseamna!
Viteza cu care se deplaseaza banda este v1=10cm/s=0,1m/s. Timpul de deplasare a benzii este t1=1,5h=1h 30min=90min=90*60=5400s
Lungimea benzii este
L=v1*t=0,1*5400=540m
Dubland viteza v2=2*v1 si lungimea benzii ramanand aceeasi L, Timpul de rulare va fi t2=L/v2=540/0,2=1700s
Spor!
Viteza cu care se deplaseaza banda este v1=10cm/s=0,1m/s. Timpul de deplasare a benzii este t1=1,5h=1h 30min=90min=90*60=5400s
Lungimea benzii este
L=v1*t=0,1*5400=540m
Dubland viteza v2=2*v1 si lungimea benzii ramanand aceeasi L, Timpul de rulare va fi t2=L/v2=540/0,2=1700s
Spor!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!