👤

Calculeaza cantitatea de substanta shi masa precipitatului obtinut in urma interactiunii a 180g BaCl cu 100g H2SO4


Răspuns :

Cantittea de substanta se masoara in  moli, deci banuiesc ca vrei sa stii cati moli de precipitat s-au obtinut in reactia dintre 180 g BaCl2(atentie ca tu ai scris gresit formula clorurii de bariu !) si 100 g H2SO4.

Cu semnul "*" notez inmultirea.

Mase molare: pentru BaCl2 este 1*137 + 2*35,5 = 208(g/mol); pentru H2SO4 este 2*1 + 1*32 + 4*16 = 98(g/mol); pentru BaSO4 este 1*137 + 1*32 + 4*16 = 233(g/mol).

Precipitatul este sulfatul de bariu BaSO4.

Sa vedem care reactant este in exces.
Calculam masa de H2SO4 care reactioneaza cu 180 g BaCl2.

BaCl2  +  H2SO4  -->  BaSO4  +  2HCl

Daca 1*208 g BaCl2 reactioneaza cu 1*98 g H2SO4
Atunci 180 g BaCl2 vor reactiona cu x g H2SO4

x = 180*98/208 = aprox. 84,807692 = aprox. 84,8(g H2SO4).

Dar in proces se introduc 100 g H2SO4, deci rezulta ca H2SO4 este in exces cu 100 - 84,8 = 15,2(g H2SO4).

Deci vom calcula cantitatea de precipitat rezultat in functie de reactantul care NU este in exces, adica  BaCl2.

Daca din 1*208 g BaCl2 rezulta 1*233 g BaSO4
Atunci din 180 g BaCl2 vor rezulta y g BaSO4

y = 180*233/208 = aprox. 201,63461 = aprox. 201, 635(g BaSO4).

Sa vedem si cati moli de BaSO4 reprezinta asta.

Daca 1 mol de BaSO4 corespunde la 233 g BaSO4
Atunci a moli de BaSO4 vor corespunde la 201,635 g BaSO4

a = 1*201,635/233 = aprox. 0,8653862 = aprox. 0,865(moli BaSO4).

Asta este parerea mea, dar mai vezi si alte pareri.

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari