👤

Neațza! Am nevoie de ajutor: Am cumpărat 8 prăjituri și 10 ciocolate. O prăjitură este de două ori mai scumpă decât o ciocolată. Câte ciocolate aș fi putut cumpăra de toți banii? Vreau rezolvarea prin metoda figurativă și aialaltă metodă. Ms

Răspuns :

p /...../....../....../....../....../....../...../...../
c /...../....../...../......./....../....../....../..../...../...../
daca o prajitura este mai scumpa de 2 ori decat o ciocolata inseamna ca in loc de 8 prajituri as putea cumpara
8 x 2 = 10 ciocolate
cate ciocolate as fi cumparat
10 + 10 = 20 ciocolate