Răspuns :
1650 / 10 = 165 lei o parte 2 + 3 + 5 = 10 parti)
a) 165 * 2 = 330 lei cu dobanda
330 * 10/100 = 33 lei dobanda
330 - 33 = 297 lei initial prima persona
165 * 3 = 495 lei cu dobanda
495 * 10/100 = 49,50 lei dobanda a 2-a persona
495 - 49,50 = 445,50 lei initial a 2-a persoana
165 * 5 = 825 lei cu dobanda
825 * 10/100= 82,50 lei dobanda a 3-a persona
825 - 82,50 = 742,50 lei initial a 3-a persoana
297 + 445.50 + 742,50 = 1485 lei au depus initial cele 3 persoana
b) prima pers. 297 lei
a doua persoana 445,50 lei
a treia persoana 742,50 lei
Calculul este facut la pct. a) de mai sus
c) 330 lei prima persona
495 lei a doua persoana
825 lei a treia persona
Calculul de la pct. a) de mai sus, scrie cu dobanda
d) (825 * 100) / 1650 = 82500 / 1650 = 50 %
a) 165 * 2 = 330 lei cu dobanda
330 * 10/100 = 33 lei dobanda
330 - 33 = 297 lei initial prima persona
165 * 3 = 495 lei cu dobanda
495 * 10/100 = 49,50 lei dobanda a 2-a persona
495 - 49,50 = 445,50 lei initial a 2-a persoana
165 * 5 = 825 lei cu dobanda
825 * 10/100= 82,50 lei dobanda a 3-a persona
825 - 82,50 = 742,50 lei initial a 3-a persoana
297 + 445.50 + 742,50 = 1485 lei au depus initial cele 3 persoana
b) prima pers. 297 lei
a doua persoana 445,50 lei
a treia persoana 742,50 lei
Calculul este facut la pct. a) de mai sus
c) 330 lei prima persona
495 lei a doua persoana
825 lei a treia persona
Calculul de la pct. a) de mai sus, scrie cu dobanda
d) (825 * 100) / 1650 = 82500 / 1650 = 50 %
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!