👤

La o cantină sau cumparat 18 kg de salam pe care sau plătit 414 lei .
Cat costa un kg de salam


Răspuns :

18 kg----- 414 lei 
1 kg  ----- ? lei
     Rezolvare
414 : 18 = 23 ( lei ) 1 kg
Raspuns: 23 lei costa 1 kg de salam