In doua lazi sunt struguri de aceeasi cantitate.Strugurii din prima lada valoreaza 88 de lei,iar cea din a doua lada 100 de lei.Stiind ca in a doua lada sunt cu 3kg mai mult,aflati cate kg de struguri sunt in cele 2 lazi.Varog!ma ajuta cineva.
3 kg valoreaza 12 lei, deci un kg face 4 lei (100-88 = 12; 12/3 = 4) daca un kg face 4 lei, in prima lada sunt 22 kg (88/4), iar in a doua sunt 25 kg (100/4)
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!