👤

la un restaurant s-au cumparat 14 kilograme de carne pe care s-a platit suma de 812 lei.aflati cat vor costa 23 kg de carne

Răspuns :

821: 14=58 un kg
58*23=1334
aplicam regula de 3 simpla
daca  la
14 Kg    ------------------- 812  lei
 23 kg------------------------x  lei
x  =  812*23  = 18676   =    1334  lei
           14            14