👤

În vasul în formă de cub ABCDEFGH  se toarnă un litru de apă. Arătati că înăltimea la care se ridică apa în vas
este mai mică de 7 cm.
V=1728 METRI CUBI A TOTALA =864 METRI PATRATI..


Răspuns :

1200 cm pentru 1728000 l apa
     x cm pentru            1 l apa

⇒[tex]x = \frac{1200}{1728000} = 6,9(4)[/tex]

6,9(4) cm < 7 cm

explicatia completa e putin mai lunga