Răspuns :
Păi dacă un kg este 3 lei,ca să aflăm prețul a 15 kilograme ce au același preț,trebuie să inmulțim.
3 lei(un kg) • 15(kilograme în total) = 45(lei)
Adică 15 kilograme de mere costă 45 de lei. Sper că te-am ajutat.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!