Răspuns :
MgSO4=sulfat de magneziu
n=nr de moli
m=masa
M=masa moleculara(din tabel)
n=m/M->m=n*M=10*120=1200 g
n=nr de moli
m=masa
M=masa moleculara(din tabel)
n=m/M->m=n*M=10*120=1200 g
1Calculezi masa in grame de sulftat de magneziu cinform formulei n=m supra M(n=nr de moli,m=masa de substanta exprimata in grame,M=masa molara)
2Afli masa molara a sulfatului de magneziu insumand masele relative a atomilor componenti subliniid masa atomica relativa de magneziu
3Regula de trei simpla-------daca in x grame sulfat de magneziu(masa molara)se gasesc y grame magneziu atunci in z grame sulfat de magneziu(masa din problema)se gasesc a grame magneziu.Il afli pe a
SAU
1Calculezi masa molara a sulfatului de magneziu si subliniezi magneziul
2Daca un mol de sulfat de magneziu contine x grame magneziu(masa de magneziu din masa molara)atunci 10 moli de sulfat de magneziu contin z grame magneziu.Il afli pe z.
2Afli masa molara a sulfatului de magneziu insumand masele relative a atomilor componenti subliniid masa atomica relativa de magneziu
3Regula de trei simpla-------daca in x grame sulfat de magneziu(masa molara)se gasesc y grame magneziu atunci in z grame sulfat de magneziu(masa din problema)se gasesc a grame magneziu.Il afli pe a
SAU
1Calculezi masa molara a sulfatului de magneziu si subliniezi magneziul
2Daca un mol de sulfat de magneziu contine x grame magneziu(masa de magneziu din masa molara)atunci 10 moli de sulfat de magneziu contin z grame magneziu.Il afli pe z.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!