👤

la o ora de laborator , un elev a identificat H2SO4 cu ajutorul BaCl2 , dar a uitat sa noteze ce cantitate de acid a folosit . Separand si cantarind precipitatul obtinut in urma reactiei , el a constatat ca are 6,99 g precipitat . Ajutati-l pe elev sa calculeze cantitatea de H2SO4 introdus in reactie , stiind ca a fost consumat tot acest acid .. va rog frumos repede !!!

Răspuns :

Reactie: BaCl₂ + H₂SO₄ -> BaSO₄ + 2HCl
MBaSO₄=137+32+16*4=233g/mol
MH₂SO₄=2+32+64=98g/mol
               98g         233g
BaCl₂ + H₂SO₄ -> BaCl₂ + 2HCl
               x=?         6,99g
x=6,99*98/233=2,94g acid sulfuric identificat
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari