Răspuns :
primul rand se inmulteste cu 4 al doilea cu 7 si obtinem
28kg zahar+20 kg orez=700000 lei
28 kg zahar+ 14 kg orez=616000 lei
acum le scadem
6 kg orez=84000lei
1 kg orez=14000 lei
5 kg orez=14000x5=70000lei
7kg zahar+70000=175000
7 kg zahar=105000lei
1 kg zahar=15000 lei
28kg zahar+20 kg orez=700000 lei
28 kg zahar+ 14 kg orez=616000 lei
acum le scadem
6 kg orez=84000lei
1 kg orez=14000 lei
5 kg orez=14000x5=70000lei
7kg zahar+70000=175000
7 kg zahar=105000lei
1 kg zahar=15000 lei
7 kg zahar.............5kg orez..............175000 lei
4 kg zahar.............2kg orez............... 88000 lei
Aducem la acelasi termen de comparatie inmultind prima relatie cu 2 si a doua relatie cu 5 .
14 kg zahar ..........10kg orez ............350000 lei
20 kg zahar ..........10kg orez ............440000 lei
6 kg zahar...........................................90000 lei
1 kg zahar 90000:6=15000 lei
7 kg zahar 7x15000=105000 lei
5kg orez 175000-105000=70000 lei
1 kg orez 70000:5=14000 lei
4 kg zahar.............2kg orez............... 88000 lei
Aducem la acelasi termen de comparatie inmultind prima relatie cu 2 si a doua relatie cu 5 .
14 kg zahar ..........10kg orez ............350000 lei
20 kg zahar ..........10kg orez ............440000 lei
6 kg zahar...........................................90000 lei
1 kg zahar 90000:6=15000 lei
7 kg zahar 7x15000=105000 lei
5kg orez 175000-105000=70000 lei
1 kg orez 70000:5=14000 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!