👤

Un kg de zahar cubic contine 120 de bucati.Intr-o familie de patru persoane fiecare foloseste 3 bucati de zahar pe zi.
a)Cate kgde zahar va consuma familia intr-un an?
b) Cat va costa zaharul consumat intr-un an daca un kgcosta 3200lei?
Va rog ajutati-ma! Ajutati-ma!!!!!


Răspuns :

Daca 4 pers consuma 3 buc / zi atunci intr-una an v-or consuma 4320 de buc. Adica am inmultit 12 cu 360= 4320....asta este punctul a. 

b) 4320 X 3200= 13824000

dar cred ca ai gresit cand ai scris cat costa un kg de zahar pt ca iti da prea mult

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari