👤

daca 3 kg de mere costa  2,40 lei,atunci cu 12 lei se pot cumpara cate kg de mere?



Răspuns :

3 kg........2,40lei
x kg........12lei

x=3·12/2,40=
                   36/2,40=15 kg
3kg..........2,40lei
1kg............x

x=2,40*1/3
x=0,8 lei

3kg..........2,40lei
y..............12lei

y=3*12/2,40
y=3*5
y=15kg