👤

dacă 6 kg mere costa 24 lei,aflați cât costa 9 kg mere.

Răspuns :

24:6= 4 lei costa un kg
9*4=32 de lei costa 9 kg
1) Cat costa un singur kg de mere ?                                                                    24 : 6 = 4  lei                                                                                                    2)Cat costa 9 kg mere ?                                                                                     4 x 9 = 36 lei