👤

Stafidele obtinute la uscarea strugurilor reprezinta 32%din cantitatea initiala a acestora.Din ce cantitate de struguri s-au obtinut 8 kg de stafide?

Răspuns :

32 % · x = 8 kg 
32 · x = 8 ·100 kg 
x = 800 : 32 kg
x = 25 kg
32 kg stafide.......... 100 kg struguri
8 kg stafide........... x kg struguri
=>x= 8*100/32 = 25 kg struguri (s-a folosit regula de 3 simpla)