👤

Un kg de branza costa 16lei victor cumpara 1kg si un sfert . ce restvprimeste de 50 de lei

Răspuns :

Afli cat este un sfert dintr un kg 16:4=  4  
aduni cat costa un kg plus un sfert   16+4=20 
scazi din total de 50- cat a dat pe 1kg si un sfert de branza 20= iti da 30  rest
16:4=4
50-(16+4)=50-20=30
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari