Răspuns :
1 kg de cireste costa 11,5 lei;1 kg de mere costa 6 lei;3 kg de cirese costa 34,5 lei,iar 8 kg de mere costa 48 lei.Raspuns final :110 (lei)-34,5(lei)-48(lei)=27,5(lei)
daca 5 kg cirese..............57,50 lei
atunci 3kg cirese................x
proportionalitate directa⇒[tex]x= \frac{3*57,50}{5}=34,5 lei [/tex]
daca 7 kg mere .................42 lei
atunci 8 kg mere ..................y
proportionalitate directe⇒[tex]y= \frac{42*8}{7} =48 lei[/tex]
fructele au costat: 34,5+48=82,5
rest: 110-82,5=27,5 lei
atunci 3kg cirese................x
proportionalitate directa⇒[tex]x= \frac{3*57,50}{5}=34,5 lei [/tex]
daca 7 kg mere .................42 lei
atunci 8 kg mere ..................y
proportionalitate directe⇒[tex]y= \frac{42*8}{7} =48 lei[/tex]
fructele au costat: 34,5+48=82,5
rest: 110-82,5=27,5 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!