👤

. Mișcarea unui corp este descrisă de legea x(t)=8t−2t ^2 , unde x este exprimat în metri și t este exprimat în secunde. Care este viteza corpului dupa 1.5 secunde?



Răspuns :

Viteza corpului este derivata distantei in raport cu timpul.
Derivata este v=8-4t.
Valoarea dupa 1,5 secunde este 2 m/s
Scrii ecuatia spatiului pe care o stii din teorie
x=v0*t+a*t²/2 si identifici termenii.
v0=8m/s (egalezi coeficientii lui t din ambele acuatii) si a=-4m/s²(egalezi coeficientii lui t² din ambele ecuatii)
Acum scrii legea vitezei
v=v0+a*t=8-4*1,5=8-6=2m/s
Vacanta placuta!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari