a+b+c+d=590
1.a |---------|
b |---------|+1
c |---------|+1+1
d |---------|+1+1+1
590:4=147 rest 2 (restul nu se pune)
b=147
a=147-1 a=146
c=147+1 c=148
d=148+1 d=149
146+147+148+149=590
293+148+149=590
441+149=590
2. Ionel |--------|
Tatal |-------------|
51-19=32
32:4=8 ani fiul
19-8=11 ani in urma
8*5=40 ani fiul
51-40=11 ani in urma
Raspuns= cu 11 ani in urma tatal mai mare decat fiul de 5 ori
3. a>decat b de 5 ori
(a*2)-(b*3)=749
a=535
B=535:5 B=107
535*2=1070
107*3=321
1070-321=749
4.a=152
152:2=76
76*3=228
228-10=218
218+25=243
b=243
152+243=395
SPER CA TE-AM AJUTAT!!!!
SUCCES!!!