👤

Va rog ajutati-ma de urgenta!Pentru 6 kg de lamai si 4 kg de portocale se platesc 420 de lei.Iar pentru 5kg de lamai si 2 de portocalese platesc 310 lei.Cat cista 1 kg de lamai? Dar unul de portocale?Ms. Si va rog frumos sa-mi explicati!!!!

Răspuns :

6 kg de lamai+4 kg de portocale=420 lei
5 kg de lamai+2 kg de portocale=310 lei(inmultim cu 2)
10 kg de lamai+4 kg de portocale=620 lei
10 kg de lamai-6 kg de lamai=620 lei-420 lei
4 kg de lamai=200 lei
1 kg de lamai=200 lei:4
1 kg de lamai=50 lei
50x6+4 kg de portocale=420 lei
300+4 kg de portocale=420 lei
4 kg de portocale=420 lei-300 lei
4 kg de portocale=120 lei
1 kg de portocale=120:4
1 kg de portocale=30 lei
6 kg l. ... 4 kg p. ... 420 lei
5 kg l. ... 2 kg.p. ... 310 lei   | ×2

6 kg  l. ... 4 kg p. ... 420 lei
10kg l. ... 4 kg p. ... 620 lei   diferenta lor este:
  4 kg l.      ............  200 lei   ⇒  1 kg. l. costa 200:2= 50 lei 
                                             ⇒ 5×50 lei +2kg p. = 310 lei 
                                                   2kg p. ......... 310-250=60lei
                                                   1 kg p. costa 60:2=30 lei