Răspuns :
6 kg de lamai+4 kg de portocale=420 lei
5 kg de lamai+2 kg de portocale=310 lei(inmultim cu 2)
10 kg de lamai+4 kg de portocale=620 lei
10 kg de lamai-6 kg de lamai=620 lei-420 lei
4 kg de lamai=200 lei
1 kg de lamai=200 lei:4
1 kg de lamai=50 lei
50x6+4 kg de portocale=420 lei
300+4 kg de portocale=420 lei
4 kg de portocale=420 lei-300 lei
4 kg de portocale=120 lei
1 kg de portocale=120:4
1 kg de portocale=30 lei
5 kg de lamai+2 kg de portocale=310 lei(inmultim cu 2)
10 kg de lamai+4 kg de portocale=620 lei
10 kg de lamai-6 kg de lamai=620 lei-420 lei
4 kg de lamai=200 lei
1 kg de lamai=200 lei:4
1 kg de lamai=50 lei
50x6+4 kg de portocale=420 lei
300+4 kg de portocale=420 lei
4 kg de portocale=420 lei-300 lei
4 kg de portocale=120 lei
1 kg de portocale=120:4
1 kg de portocale=30 lei
6 kg l. ... 4 kg p. ... 420 lei
5 kg l. ... 2 kg.p. ... 310 lei | ×2
6 kg l. ... 4 kg p. ... 420 lei
10kg l. ... 4 kg p. ... 620 lei diferenta lor este:
4 kg l. ............ 200 lei ⇒ 1 kg. l. costa 200:2= 50 lei
⇒ 5×50 lei +2kg p. = 310 lei
2kg p. ......... 310-250=60lei
1 kg p. costa 60:2=30 lei
5 kg l. ... 2 kg.p. ... 310 lei | ×2
6 kg l. ... 4 kg p. ... 420 lei
10kg l. ... 4 kg p. ... 620 lei diferenta lor este:
4 kg l. ............ 200 lei ⇒ 1 kg. l. costa 200:2= 50 lei
⇒ 5×50 lei +2kg p. = 310 lei
2kg p. ......... 310-250=60lei
1 kg p. costa 60:2=30 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!