👤

daca 6 kg de cartofi costa 8 lei atunci 10,5 kg cartofi de aceiasi calitate cat vor costa ? cineva vro ideie????


Răspuns :

6 kg de cartofi.....................8 lei
10,5 kg de cartofi...............x lei
x=10,5x8:6=14 lei