👤

daca 7 kg de mere costa 7,50 atnci 1 kg de mere costa"

Răspuns :

7 kg = 7,50
1 kg = 7,50 : 7
1 kg = 1,07...
7 kg.............7,50
1 kg..............?
x*7=1*7,5
x=7,5:7
x=1,07