👤

Buna, Brainly. Am o dificultate la o problema de clasa a V - a si anume :

Stiind ca 0,12 kg. de mere costa 144 de lei , aflati cat costa 3kg de mere cu aceeasi cantitate.


Răspuns :

0, 12kg............144lei
3kg..................x lei
x = (3 * 144) : 0,12
x = 432: 0,12
x = 43200: 12
x= 3600lei