Răspuns :
Metoda figurativa
1 kg de mere /---/ (m)
1 kg de capsuni /---/---/---/ ( c)
Reprezint grafic
4 c /---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/
3m /---/---/---/ } total 30 lei
30=suma a 15 segmente egale
30:15=2 lei (un segment)
1 kg de mere +1 kg de capsuni este cat 4 segmente
⇒ 1kg de mere+1 kg de capsuni=4*2=8 lei
1kg de mere=2 lei
1 kg de capsuni=3*2 lei=6 lei
1 kg de mere /---/ (m)
1 kg de capsuni /---/---/---/ ( c)
Reprezint grafic
4 c /---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/
3m /---/---/---/ } total 30 lei
30=suma a 15 segmente egale
30:15=2 lei (un segment)
1 kg de mere +1 kg de capsuni este cat 4 segmente
⇒ 1kg de mere+1 kg de capsuni=4*2=8 lei
1kg de mere=2 lei
1 kg de capsuni=3*2 lei=6 lei
x=1kg capsuni
y=1 kg de mere
4x + 3y=30 lei
x=3*y
4*3*y+3*y=30
12y+3y=30
15y=30
y=30:15
y=2 (1 kg de mere costa 2 lei)
daca x=3*y=> x=3*2=> x=6 (1 kg de capsuni costa 6 lei)
verificare: 4*6 + 3*2 =24+6=30
y=1 kg de mere
4x + 3y=30 lei
x=3*y
4*3*y+3*y=30
12y+3y=30
15y=30
y=30:15
y=2 (1 kg de mere costa 2 lei)
daca x=3*y=> x=3*2=> x=6 (1 kg de capsuni costa 6 lei)
verificare: 4*6 + 3*2 =24+6=30
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!