👤

Un kg de struguri costa 45000 lei. Cât vor costa 5 kg de struguri de aceeași calitate? Folosim metoda comparației..

Răspuns :

Facem asa .
1kg ......45000 lei
5kg......x lei
x= 45000*5
x= 225000lei
5×45000=225000Kg e foarte simplu
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari