👤

cum se rezolva o problema de genul: 4 kg de mere costa 9,6lei . 5kg de mere costa...
puneti  rezolvarea completa va rog


Răspuns :

Faci cu regula de 3 simpla
4 kg mere....9,6 lei
5kg mere.....x lei
Apoi inmultesti pe diagonala,astfel incat produsul mezilor sa fie egal cu produsul extremilor.
Si ai : x=9,6*4/5 =7,68
Bafta !
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari