👤

nectarul de pere este vandut in baxuri de 6 cutii, a cate 150 cl fiecare cutie . un bax costa 72 lei.
calculati cati lei ar costa un litru de nectar de pere?







Răspuns :

6 x 150 cl =900 cl
900 cl = 9 l
72 lei / 9 = 8 lei