Pentru 4kg de portocale si 6kg de banane s-au platit 36 de lei.Stiind ca 1kg de banane costa cu 1 leu mai mult decat unul de portocale,afla pretul de vanzare al fiecarui produs.
4 p + 6 b = 36 b = p + 1 4 p + 6(p + 1 ) = 36 4 p + 6 p + 6 = 36 10 p = 36 - 6 10 p = 30 p = 30 / 10 p = 3 lei kg de portocale b = 3 + 1 b = 4 lei kg de banane proba 4 * 3 + 6 * 4 = 12 + 24 = 36 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!